Gebelik ve Cinsel Hayat

Gebelik ve Cinsel Hayat

Birçok kadın cinsel hayatın gebelikte bebek ve gebeliğin seyri üzerinde çok olumsuz sonuçlar yaratacağını düşünmektedir. Aslında bu bilgilerin çoğunun bilimsel bir temeli olmamakla beraber anlatılanlar veya bilinenelerin pek çoğu kulaktan dolma bilgiler olup veya sohbetlerde konuşulan, aktarılan paylaşımlardır.

Aslında gebe kadınların çoğu, bebek dünyaya gelmeden çok kısa bir süre öncesine kadar bebeklerine ve gebeliklerine herhangi bir zarar verme kaygısı taşımadan cinsel hayatlarına devam edebilirler. Gebe kadınlar,kendilerini rahat hissetikleri sürece cinsel ilişki sırasında bir ağrı ve rahatsızlık hissetmedikleri sürece cinsel beraberliklerinde özgür davranabilirler.

Cinsel ilişki bebeğe zarar vermez.Bebek son derece kalın bir kas tabakasından oluşan rahmin içinde, amnion sıvısının yaratmış olduğu tampon sistemiyle darbelere karşı çok iyi bir şekilde korunur.Bebek bu sistemle dışardan gelen travmalara,sıkışmalara,ezilmelere ve basınçlara karşı son derece güven altına alınmıştır.

Erken doğum tehlikesi olan gebelerde, gebeliğe eşlik eden kanamalarda ve bebeğin eşinin (placenta) anaormal yerleşimde alan olgularda cinsel hayata belirli bir süre ara verilmesi uygun olacaktır. Bebeğin içinde bulunduğu amnion kesesinde bir yırtılma beraberinde bir enfeksiyon olasılığını artıracağından dolayı yine bu durumdada cinsel ilişki durdurulmalıdır.

Kısaca sizi takip eden, aylık muayanelerinizi gerçekleştiren doktorunuzdan bir uyarı veya bir kısıtlama gelmediği sürece gebe kadınlar cinsel hayatlarına rahatlıkla devam edebilirler.

 

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yapın